ExCo Fest

Dünya Mirası Hayat Buluyor

Türkiye’nin uluslararası kahve ticaretindeki konumu ve Adana’nın bu konudaki en önemli geçit noktası olması sebebi ile uluslararası literatürlere katılımını arttırmak ve farkındalığını netleştirmek üzere kahve festivalini düzenliyoruz. Çıkış noktamız hilafetin son büyük projesi olan ve Yahudiler, Hristiyanlar diğer dinler ve ırklar Abdülhamit’in bu büyük projesinde bir arada çalışarak tamamladıkları proje Türk komutasında dünya mirası olarak başarı ile tamamlanmıştır. Hicaz / Yemen demir yolu sayesinde Dünya ve Türk kahvelerinin %70 i İstanbul’a ve oradan da Avrupa’ya dağılmıştır. Bu ticaret yolunun en önemli ve tek bağlantı geçitti Adana daki Varda (Alman) Köprüsüdür. Bu tarihi bilgilerden yola çıkarak, Dünya’nın en misafir perver şehirlerinden Adana da Kahve ile Sohbetin bir arada olacağı öncesinde ve sonrasında uluslararası tanıtımlarını yapmak üzere bir festival düzenlenecektir.

Geçmişten günümüze kadar lezzeti, kültürü ve hikâyeleri ile sabah gözümüzü açtığımız anda, iş görüşmelerini yaparken, kız isteme kültüründen, yorgunluk giderilmesine kadar tüketilen bir içecektir. Biz ticaret yollarının önemi, kültür ve turizme katkısının yanında, Birde Atalarımızın birkaç sözünden yola çıkarak; Bir kahvenin 40 yıl hatırı vardır ve Gönül ne kahve ister ne kahvehane gönül sohbet ister Kahve bahane sözlerinden de yola çıkarak Sedna Kültür Sanat Derneği olarak, Atalarımızın kültürünü batının modernliği ile birleştirip Post Modern bir festival ile Adana’yı farklı bir açıdan tanıtmak, turizme katkı sağlamayı amaçlıyoruz.

Yerli ve yabancı kahve kültürlerini, yerli ve yabancı katılımcılar ile birleştirip kahve ve kahve aksesuarları ile çok renkli, sohbetli, kültür ve turizme katkı sağlayacak şekilde festival düzenlenecektir.