Kısaca EXCO Fest

Türk Kahvesi Türk kültüründe önemli yere sahip Osmanlı İmparatorluğundan günümüze kadar gelmiş eski kahve hazırlama ve pişirme metodudur. Türk Kahvesi Kanunu Sultan Süleyman döneminde, 1543 yılında Habeşistan’dan İstanbul’a gelmiş ve zamanla Osmanlıdan Avrupa’ya geçmiştir. Türk kültürüne has güğüm ve cezvelerde pişirildiği için Türk Kahvesi olarak anılmaya başlamıştır.

O devirde açılan kahvehaneler sayesinde Türk halkı kahve ile tanışmıştır. Kahvehaneler o dönemlerde; sohbet edilen, oyun oynanan sosyal yerlerdi ve Türk kültüründe Kahve ile Sohbetin bir araya getirmekte önemli rol almışlardır.

9G3A6166

Express Coffee Festival ile Dünya Mirası Hayat Buluyor

Türkiye’nin uluslararası kahve ticaretindeki konumu ve Adana’nın bu konudaki en önemli geçit noktası olması sebebi ile uluslararası literatürlere katılımını arttırmak ve farkındalığını netleştirmek üzere kahve festivalini düzenliyoruz. Çıkış noktamız hilafetin son büyük projesi olan ve Yahudiler, Hristiyanlar diğer dinler ve ırklar Abdülhamit’in bu büyük projesinde bir arada çalışarak tamamladıkları proje Türk komutasında dünya mirası olarak başarı ile tamamlanmıştır. Hicaz / Yemen demir yolu sayesinde Dünya ve Türk kahvelerinin %70 i İstanbul’a ve oradan da Avrupa’ya dağılmıştır. Bu ticaret yolunun en önemli ve tek bağlantı geçitti Adana daki Varda (Alman) Köprüsüdür. Bu tarihi bilgilerden yola çıkarak, Dünya’nın en misafir perver şehirlerinden Adana da Kahve ile Sohbetin bir arada olduğu, öncesinde ve sonrasında uluslararası tanıtımlarını yapmak üzere bir festival düzenlenmiştir.

Geçmişten günümüze kadar lezzeti, kültürü ve hikâyeleri ile sabah gözümüzü açtığımız anda, iş görüşmelerini yaparken, kız isteme kültüründen, yorgunluk giderilmesine kadar tüketilen bir içecektir. Biz ticaret yollarının önemi, kültür ve turizme katkısının yanında, Birde Atalarımızın birkaç sözünden yola çıkarak;

 Bir kahvenin 40 yıl hatırı vardır

Gönül ne kahve ister ne kahvehane gönül sohbet ister Kahve bahane

Projenin Amacı

Kent kültüründe yaşayan insanların çalışma ortamları yoğun iş tempoları geleneksel değerlerimizden biraz uzaklaşmaları toplumun kanayan yaralarından olmuştur. Bizlerde kahveyi bahane ederek bir araya getiriyoruz. Neleri bir araya getiriyoruz. Belirli kültürlerin kendi içlerinde paylaşımların olması ama farklı kültürler ile alış veriş yaparken bir ön yargının oluşması ve bunla birlikte birbirleri ile ticaret ve iş dünyasının resmiyetine kaptırıp gelecek nesillere aktarılması gereken önemli değerlerin aktarılmasında da çalışmaları kısıtlamış olmaktadır. Motosiklet kültürü olan grupların Offroad yada diğer extreme sporlar ile ilgilenenlerin bir araya gelemediği bir dünya ya dönüşmüş bir gelecek ile kısıtlı çalışmalara ve geleneksel çalışmaların bir araya hiçbir zaman gelmeyeceği bir topluluklar üretmeye başlanacaktır. Bizler Sedna kültür sanat derneği olarak 2010 yılından bu yana toplum yararına projeler yürütmekteyiz. Biz son zamanların trendlerini göz önüne alarak bu yıl 2. Yapılacak olan Express Coffee festivalin ayaklarını tam yere bastırdık. Tabi ki bir masanın ne kadar çok ayağı olursa o kadar yere sağlam basar ve kırılma olasılığı düşer. Biz şuanda nelerden mi bahsediyoruz. Biz tamamen projemizi bir çatı altında birkaç değil onlarca kültüre ev sahipliği yapmış yada tamamen ön yargı ile oluşturulan bir çizginin dışına çıkarak yeni bir konsept ile sizleri kendi dünyanız dışında farklı dünyaların olduğu göstermek bunların sempatik yönleriyle tanımanızda adımları attırmak istiyoruz.

Kahve Bahane…

9G3A6455

 

Kime Kimlere Hitap ediyoruz

7 den 77 ye herkese diyemeyeceğim maalesef bizler belirli kültüre ait olan ve bu kültürün birer parçaları olmuş kişilere hitap ediyoruz. Bunları sınırlamak tabi mümkün değil birkaç örnekle açıklamak istiyoruz. Sanatçılar; Ressam, Fotoğrafçı, Müzik insanları, Heykel Tıraşlar vb. Sporcular; Geleneksel den başlayarak Ekstrem spor dalların birinde bulunan bireyler. Dansçılar, İş insanları, Kültür araştırmacıları vb. Motorcular, bisikletçiler, Trekkingciler vb.

 

Özelliklerimiz ve Faydalarımız

Dijitalleşmiş ortamdan uzak kahveyi bahane ederek sohbet ile konuların genişlemesini sağlamak. Kültür, sanat, ticaret ve bir çok konuların konuşulacağı bir ortam göstermek ve bu alanda bir çok farklı kültürlerin alış veriş yapmalarını sağlamak bizim en büyük faydalarımız arasında olacaktır. Türkiye için festival ile yeni bir boyut açarak yeni bir Pazar açmak.

9G3A5609

Türkiye bizi mi bekliyor ?

Kendimize güvenmenin en büyük yanı Türk Kahvesi Türklere özgü olması ve onun gururu ile bir adım atmak. Türk Kahvesini konu alan Express Coffee Festival de;

1. Kahve

2. Kültür alışverişi

3. Eğlence

4. Sanat

5. Spor

6. Sohbet

7. Turizm

8. Ticaret

9. Tanıtım

10. Sosyalleşme